KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

“Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” Projesi Tamamlandı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan ve Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum Projesi ile Burdur il merkezinde uyuşturucu kullanan kişilerin kendi irade ve istekleri doğrultusunda, bağımlılıklarından kurtarılarak yeniden topluma kazandırılmaları amaçlanmıştır.

Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum adlı uyuşturucu ile mücadele projesi, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Burdur Valiliği, , Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Burdur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Burdur İl Özel İdaresi işbirliği ile yürütülmüştür.

Proje Burdur Valiliği tarafından yürütülen Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum Projesi'nin devamı niteliğindedir. Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum Projesi kapsamında 53 bağımlı danışmanlık hizmeti almış olup 62 bağımlı yakını aile eğitimlerine katılmıştır.14 bağımlı İŞKUR ile yapılan ortaklaşa çalışma neticesinde 6 ay süreli işe yerleştirilmiştir ve projenin ilerleyen zamanlarında eğitim almış bağımlıların özel sektörde farklı işlere yerleştirilmesi planlanmaktadır.

Bağımlılık yaşayan vatandaşlar; Burdur Valiliği Açık Kapı birimi ve Burdur İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan proje birimine kendi irade ve istekleri ile müracaat ederek, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Uyuşturucu ile Mücadele Birimince takibe alınmaktadır. Bağımlılık süreci tıbbi açıdan takip edilerek eş zamanlı olarak hem kendilerine hem de ailelerine psikolojik ve sosyal destek verilmektedir.

Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum Projesi ile bağımlı kişilerin rehabilitasyonuna katkı sağlamak ve boş zaman yönetimi becerisinin kazandırılması amacıyla hobi edinme atölyesi ve drama atölyesi kurulmuştur. Hobi edinme atölyesinde punch işleme, ahşap yakma ve kumaş boyama çalışmaları için gerekli ortam hazırlanmıştır. Drama atölyesinde ise ritim aletleri ve çeşitli kostümlerle müzik ve drama çalışmaları yapılmak üzere ortam oluşturulmuştur.