KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Kumluca Tropik Meyve Üretim Üssü Olacak

Ülkemizin örtü altı sebze üretiminde en önemli şehri olan Antalya’da domates, biber, salatalık, patlıcan, turunçgiller gibi geleneksel türlerde yetiştiricilik yaygın olarak yapılıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Koordinasyonunda faaliyet gösteren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile geliştirilecek proje sayesinde geleneksel ürünlerin yanında tropik meyvelerin de yaygın olarak üretilmesi sağlanacak. Bu kapsamda Kumluca Ticaret Odasında gerçekleştirilen proje imza törenine Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Kumluca’daki STK ve Kooperatif temsilcileri, Kumluca TSO başkanı Murat Hüdavendigar Günay ve BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler katıldı.

Katma Değerli Ürünler Yetiştirilecek

Proje tamamlandığında Antalya’nın tarımsal ürün çeşitlerinin, dünya piyasalarında görece rekabet avantajı düşük olan ürünlerden, katma değerli tropik meyvelere doğru değiştirilmesi hedefleniyor. Batı Antalya Tropik Meyve Üretim ve Yaygınlaştırma Merkezi projesi hayata geçirildiğinde Kumluca, Demre, Kaş ve Finike ilçelerinin bulunduğu bölgede tarımsal ürün deseninin “pitaya, passiflora, guava, papaya, plantain” türlerindeki bitkilerle genişletilmesi hedefleniyor. İlerleyen dönemlerde ise  “longan, litchi, mango, karambola, çerimoya, black sapote, mamey sapote, sapodilla” gibi yeni tropik ürünler bölgeye kazandırılacak. Kazandırılacak türler için gerekli fidan ihtiyacı proje kapsamında temin edilen fidanların çoğaltılması ile sağlanacaktır.  Eğitim faaliyetleri kapsamında çiftçilere doğru üretim teknikleri uygulamalı olarak gösterilecektir. Bu kapsamda toplamda 17.650 fidanın çiftçilere dağıtılması hedefleniyor.

Kumluca ilçesi hâlihazırda sahip olduğu 42.000 dekar örtü tarımsal üretim alanı ile Antalya’nın en çok örtü altı tarımı yapılan ilçesi. Örtü altı üretimde %57 ile domates birinci sırada geliyor. Proje kapsamında kazandırılacak yeni ürünler ile Kumluca çiftçisinin aynı alandan katma değeri daha yüksek olan ürünleri üretmesi sağlanacak.

Modern Ölçüm Cihazları Temin Edilecek

Proje imza törenini tamamlanmasının ardından heyet Kumluca MYO’da yer alan proje sahasını ziyaret etti. Ziyarette kurulacak seraların yerleri, altyapı çalışmaları vb. konular irdelendi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası ve Akdeniz Üniversitesi iş birliği ile geliştirilen proje kapsamında Kumluca Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde modern bir sera kurulacak. Proje kapsamında bitki kökü görüntüleme ve analiz cihazı, PAR (foton) ölçüm cihazı, klorofil metre, sıcaklık-nem ve ışık şiddeti ölçüm cihazı, dijital büret, bilgisayar ve gerekli diğer ekipmanlar temin edilecek. Yenilikçi ekipmanların kullanılacağı bu serada tropik meyvelerin üretimi gerçekleştirilecek. Çoğaltılan fidanlar bölge çiftçilerine uygun fiyatla verilecek, üretim sürecinin verimli olması amacıyla çiftçilere yönelik eğitim faaliyetleri düzenlenecek.