KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Korona Virüsünün Ortamlardan Temizliği İçin Plazma ve Ozon Sistemlerinin Üretim Altyapısının Kurulması Projesi Tamamlandı

Ajansımız 2020 Yılı COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında destek almaya hak kazanan “Korona Virüsünün Ortamlardan Temizliği İçin Plazma ve Ozon Sistemlerinin Üretim Altyapısının Kurulması” projesi tamamlandı. Bu kapsamda Genel Sekreter Volkan Güler ve Ajans uzmanlarından oluşan heyet PLAZMATEK firmasına inceleme ziyaretinde bulundu. Şirket yetkilisi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve mühendislerden oluşan teknik ekip yapılan çalışmalar hakkında BAKA heyetini bilgilendirdi.

 

Proje kapsamında üretilen cihazlarla; insan yoğunluğu bulunan hastane, sağlık ocağı, okul, market, otogar, havalimanı ve banka gibi kamusal alanlardaki ortam ve yüzeylerde COVID-19 etkeninin inaktive edilerek ortamların dezenfekte edilmesi amaçlandı. Plazma teknolojisi, sterilizasyon/biyodekontaminasyon amacıyla kullanılmaktadır. Plazma uygulamaları sırasında açığa çıkan serbest radikaller mikroorganizmaların inaktivasyonunu sağlamaktadır. Ozon gazı yüksek oksidasyon gücü nedeniyle temizleme etkisi oluşturmaktadır. Ozon ile mikroorganizmaların hücre duvarı parçalanmakta, böylece hücrelerin inaktivasyonu ile dezenfeksiyon sağlanmaktadır. Proje ile farklı büyüklükteki ortamlar için farklı güçlerde ve farklı boyutlarda tasarımlar (klima, masa tipi vb.) oluşturulmuştur. 

 

Proje kapsamında geliştirilen Plazma - Ozon destekli hava ve su sterilizasyon sistemlerinin mikrobiyolojik testleri Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Ölçüm Laboratuvarında yapılmıştır. Mikrobiyolojik testler hem bakteri hem de virüs üzerinde gerçekleştirilmiş, cihazların bakteri ve virüsleri inaktive etme etkinliği kanıtlanmıştır. Kullanıcılardan ve COVID-19 hastalarından da son derece olumlu geri bildirimler aldıklarını aktaran Dr. Lütfi Öksüz, bu geri bildirimlerin BAKA tarafından verilen desteğin amacına ulaştığını kanıtlar nitelikte olduğunu ifade etmiştir. Üretilen cihazlar üniversite ve diğer kamu kurumlarında kullanılmaya başlanmıştır.