KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Kemer’de Topraksız Tarım Dönemi Başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenmeye hak kazanan ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı koordinasyonuyla hazırlanan “Kemer Topraksız Tarım ile Çilek Yetiştiriciliği” projesi için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğinde düzenlenen törende imzalar atıldı.

Proje kapsamında Burdur ili Kemer ilçesinde hayvancılık sektörüne dayanan ilçe ekonomisinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi ihtiyacına yönelik modern teknolojik örtü altı tarım yönteminin uygulanması hedefleniyor. Bölgede modern tarımsal teknikler kullanılarak topraksız örtü altı tarım yöntemiyle çilek üretimi yapılacak.

Kadın İstihdamı Sağlanacak

Projenin ana hedef grubunu Kemer ilçesinde yaşayan sosyal yardım alan ya da iş bulamayan 96 kadın oluşturmakta. Bu kadınlardan 12’si proje kapsamında istihdam edilecek.  Proje kapsamında; istihdam edilecek kadınların ekonomik gelir elde etmesinin ve yaşam standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Çocuklara Özel İlgi

Proje kapsamında Kemer Belediye Başkanlığına ait mevcut durumda atıl konumda olan 6500 m2’lik alanda 4000 m2 modern topraksız çilek serası yapımı planlanıyor. Topraksız sera projesinin hayata geçmesiyle ilçe tarımı için bir ilk oluşturularak. Ayrıca yapılacak olan topraksız tarım serasının yanına teknik eğitimlerin verilebileceği, kadınların bir araya gelerek fikir ve tecrübe alışverişi yapabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri sosyal tesis de kurulacak. Sosyal tesis içerisinde çocuk odası da bulunacak. Çocuk odasında gerçekleştirilecek etkinlikleri proje ortaklarından olan Kemer İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden gelecek Çocuk Gelişimi Uzmanı koordine edecek. Çocuk odasındaki minder, oyun halısı ve çocuk oyuncakları malzemelerinin temini proje sahibi olan Kemer Belediyesi tarafından yapılacak. İstihdamı sağlanacak kadınlar için Antalya’da örtü altı çilek yetiştiriciliği yapılan modern sera işletmelerine ve Antalya’da gerçekleşen dünyanın en büyük seracılık fuarı olan Growtech’e teknik geziler düzenlenecek. Ayrıca Geleneksel Kemer Akpınar Yayla Şenlikleri’nin bir günü Çilek Festivali olarak organize edilecek ve bölgede çilek yetiştiriciliğinin ön plana çıkması sağlanacak.

İmza töreni Burdur ili Kemer ilçesi Belediye Başkanı Ömer Aktürk ve BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler'in iyi niyet temennilerinin ardından son buldu.