KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Kadınlar El Ele Üretiyor, Alanya Kazanıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenmeye hak kazanan Alanya Belediyesi ve S.S. Alanya Koza Ürünleri El Sanatları Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ortaklığında ve ajansımız koordinasyonunda hazırlanan “Alanyalı ve Yeni Alanyalı Kadınlar Elele Üretiyor, Alanya Kazanıyor” projesi için Alanya Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen törende imzalar atıldı. Sözleşme imza törenine Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, S.S. Alanya Koza Ürünleri El Sanatları Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri ve Alanya'ya yerleşik yabancı derneklerin üyeleri katıldı.

Proje kapsamında “Yeni Alanyalılar” olarak tabir edilen Alanya’ya yerleşik yabancı uyruklular ile yerel halk arasında gerçekleştirilecek sosyalleşme toplantıları ile kültürel kaynaşmanın artırılması sağlanacak. Oluşturulacak ürün geliştirme altyapısı ile ilçenin ekonomik alandaki güçlü potansiyelinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

İlçeye Yeni Atölyeler Kurulacak

Proje tamamlandığında Alanya Belediyesi tarafından ayni katkı olarak sunulacak binada; iki adet çalışma atölyesi, sergi ve fuaye alanı, kütüphane, çocuk oyun alanı vb. sosyal alanlar  ile toplamda 50 kişinin çalışabileceği 400 m2 alan yararlanıcıların kullanımına sunulacak. Kurulacak dokuma, dikiş ve tasarım atölyeleri için; motor sistemli kuşgözü çakma makinası, nakış makinası, dört iplik overlok dikiş makinası, düz reçme dikiş makinası, elektronik düz dikiş makinas, ince ve kalın iş kesim motoru, kazanlı dar paskara, bilgisayarlı dokuma tezgâhı ve geleneksel dokuma tezgâhı gibi ekipmanlar temin edilecek.

Atölyelerde S.S. Alanya Koza Ürünleri El Sanatları Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve 12 yabancı uyruklu derneğine mensup kadınlar tarafından ortaklaşa olarak yöreye has ipek kozası ve muz lifi gibi hammaddelerden moda, ev tekstili ve hediyelik eşya kategorilerinde 12 farklı ürün geliştirilecek ve bu ürünlerin tasarım tescilleri alınacak. Üretilen ürünler marka danışmanlığı alınarak Belediye tarafından tahsisi yapılan 2 adet satış dükkânı ve Alanya Kalesi yakınındaki bedestendeki dükkânlarda sergilenerek satışa sunulacak. Ayrıca 4 ayrı dilde desteği bulunan E-Ticaret modülünü barındıran web sitesi kanalıyla da bu satışlar dijital platformlarda da desteklenecek.

Sosyal Bütünleşme Kuvvetlenecek

Son 10 yılda sayıları 32.000’i geçen Alanya’ya yerleşik yabancıların kurmuş olduğu derneklerin hâlihazırda 750’den fazla üyesi bulunuyor. Proje ile dernek üyesi  kadınlar yerel halk ile atölye çalışmaları ve eğitimler vasıtası ile kaynaşarak ortak bir çalışma yürütmüş olacak. Ayrıca Alanya’ya yerleşik yabancılar her yıl geleneksel olarak Alanya Uluslararası Noel Pazarı ve Alanya Turizm ve Sanat Festivali gibi festivallerden elde ettikleri gelirleri Alanya’da o yıl gerekli gördükleri bir alanda bağışlıyorlar. Proje kapsamında üretilecek muz lifi biblo, ipek kozası çiçekleri vb. ürünlerden elde edilecek gelirin de bir kısmının Alanya’da sosyal sorumluluk işlerinde kullanılacağı öngörülüyor.