KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

İlklerin Tarihi Patara Projesi Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Antalya'nın Kaş ilçesinde yer alan, Likya Birliği'nin başkenti olarak bilinen Patara'daki Osmanlı’nın ilk ve devrinin en ileri telsiz telgraf istasyonun, restorasyonçalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Başvurusu Antalya Valiliği Yatırım, İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılan Ajansımız tarafından belirlenen iştirakçilerden Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediye Başkanlığı, Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Patara Kazı Başkanlığı’nın katıldığı proje, 24 ay içerisinde sonuçlandırılacak. Proje ile Patara Telsiz Telgraf İstasyonu Külliyesi restorasyonu kapsamında telsiz ana istasyonu, tesisat binası, lojman binası, telsiz kulesi tekrar ayağa kaldırılacak. Bölgenin mekanik ve elektrik tesisat kurulumları ile çevre düzenlemesi yapılacak.

İlklerin Tarihi Patara Proje alanının doğu kısmındaki kazı ve drenaj çalışmalarının 2 ay içerisinde bitirilmesi, bu çalışmalarla eşgüdümlü ilerleyen restorasyon çalışmalarının ise 5 ay içerisinde tamamlanabileceği öngörülmekte. Restorasyon amacıyla kazı, drenaj, duvarların sağlamlaştırılması, enjeksiyon ile sıvanın güçlendirilmesi, duvarların örülmesi ve çatının örülmesi gibi işlemler yapılacak.

Restorasyon faaliyetlerinin yanında proje kapsamında oluşturulması planlanan müze için “Müze Eylem Planı”nın ön çalışmalarına da başlanmış durumda.