KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI

Ajansımız öncülüğünde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı tamamlandı.

20-21 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştaya Burdur Valisi Ali Arslantaş, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Isparta Milletvekili Recep Özel, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Milletvekili Yasin Uğur, Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Temurci, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Burdur İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, Burdur, Isparta ve Antalya illerinden ilgili kurum yöneticileri, oda başkanları, çeşitli spor dallarından federasyon temsilcileri, spor turizmi sektör temsilcileri, sporla ilgili dernek, kulüp yöneticileri ve akademisyenler katılım sağladı.

Burdur Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arslantaş ile BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler’in açılış konuşmalarıyla başlayan akabinde Spor Turizminde Yeni Trendler Paneli ile devam eden çalıştayda Genel Sekreter Volkan Güler Göller Yöresi'nin spor turizmi potansiyeli ve alt yapısı hakkında detaylı bilgiler verdi. Bölgedeki tesis ve altyapı potansiyelinin mevcut hali ile pek çok organizasyona ev sahipliği yapabileceğini vurguladı.

Panel sonrası sektör uzmanlarından, federasyon temsilcilerinden ve akademisyenlerden oluşan üç farklı grup (futbol, doğa sporları, salon sporları ve diğer sporlar) kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin belirlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. Grupların tespit edilen hedeflere yönelik somut faaliyetleri belirlemesinin ardından çalıştayın 1. günündeki oturumlar tamamlandı.

Çalıştayın 21 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşen 2. gününde heyetlerin hazırlamış olduğu sunumlar tartışıldı ve çalıştay sonuç raporları açıklandı. Çalıştay kapanış konuşmasını yapan BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler “Burada temel amacımız kıyı şeridine sıkışmış olan turizm faaliyetlerinin çeşitliliğini artırmak. Burdur ve Isparta illeri son dönemde spor turizmine yönelik yapmış oldukları yatırımlarla büyük bir potansiyel taşıyor. Özellikle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi altyapı noktasında çok büyük yatırımlar yaptı. Bunların yanında Davraz Kayak Merkezi bölgemiz için çok fazla değer taşıyor. Biz bu potansiyeli nasıl kullanabiliriz gayreti içerisindeyiz. Spor turizmi diğer turizm türlerine göre çok farklı bir içerik barındırmakta. Normal bir turizm faaliyetinde sadece ilgili sektörlerle ilgili gelir artışı beklenirken, spor turizminde bir marka değeri de ortaya konuluyor. Amacımız Burdur ve Isparta’da tesis edilmiş altyapı ile spor turizminde büyük organizasyonlara ev sahipliği yaparak bölgemizi en iyi şekilde tanıtmaktır.” dedi.