KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Batı Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Platformu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Ajansımız tarafından 2021 – 2023 yılları arasında yürütülecek “Tıbbi ve Aromatik Bitkilere Dayalı Üretimin Artırılması Sonuç Odaklı Programı” kapsamında tıbbi ve aromatik bitkiler sektöründe yer alan aktörlerin bir araya getirilerek sektörün eşgüdümlü bir şekilde hareket etmesi ve gelecek vizyonunu birlikte ortaya koyabilmesi için Batı Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Platformu kurulması çalışmalarına başlandı.

TR61 bölgesinde tıbbi ve aromatik bitkiler sektöründe faaliyet gösteren kamu kurumları, yükseköğretim kurumları ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirmeyi hedefleyen platformun ilk toplantısı sektörden 21 farklı kurumun temsilcilerinin katılımı ile Antalya’da gerçekleştirildi.

Adalet Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Antalya Tesislerinde düzenlenen toplantı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Volkan Güler’in açılış konuşmalarını yapmasıyla başladı. Daha sonra sırasıyla  Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), Gül ve Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜLAB), Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM), Süleyman Demirel Üniversitesi Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUDUM) kurumlarının yöneticileri tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili yapmış oldukları çalışmalarla hakkında sunum yaptılar.

Toplantının devamında Ajansımız tarafından 2021 – 2023 yılları arasında yürütülecek Tıbbi ve Aromatik Bitkilere Dayalı Üretimin Artırılması Sonuç Odaklı Programının tanıtım sunumu yapıldı, programdaki faaliyetlerin sektörle eşgüdüm içerisinde etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yapılabilecekler değerlendirildi.

Özel sektör temsilcilerinin sektöre dair taleplerinin dinlendiği kapanış oturumunda bölgede üretilen tıbbi ve aromatik bitkilerin ekim alanlarının ve katma değerli üretimin arttırılmasına yönelik öneriler tartışıldı.

Toplantı, platformun ilerleyen dönemde daha etkin bir şekilde çalışabilmesi için yapılabilecekler, sektörle ilgili çalışmaların karşılıklı paylaşılabileceği alt yapının oluşturulması, platform üyeleri ile birlikte yapılabilecek saha ziyaretleri, sektörün ihtiyaç duyduğu eğitim ve danışmanlık ihtiyaçları konularında görüş alış verişi yapılmasının ardından tamamlandı.