KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Ağlasun İlçe Gelişim Çalıştayı Tamamlandı

Ajansımız koordinasyonunda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Ağlasun Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen "Ağlasun İlçe Gelişim Çalıştayı" tamamlandı. İki gün süren çalıştayda Ağlasun ilçesinin ekonomik ve beşeri potansiyeli, ilçede öne çıkan sektörler ekseninde irdelendi.

Çalıştaya Burdur Valisi Ali Arslantaş, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Ağlasun Kaymakamı Tahir Demir, Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, kamu kurumları, STK ve sektör temsilcileri, akademisyenler ve ilçe halkı katıldı.

BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler çalıştayın açılış konuşmasında; “Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı olarak temel kuruluş amaçlarımızdan birisi, finansman imkânlarından daha da önde olan koordinasyon faaliyetlerini yürütmek, planlama programlama ve proje geliştirme safhalarında paydaşlarımıza gerekli teknik desteği sağlamak ve koordineli bir şekilde bölgemizin gelişmesini teşvik etmektir. Bu çerçevede bizim ana referans belgemiz bölge planlarımızdır. Bölge planlarımızın ardından da mekânsal-sektörel stratejilerimiz ve çalışma programlarımız vasıtasıyla planlanan programların harekete geçirilmesini sağlıyoruz. Bölgemizdeki tüm aktörlerle birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde de yeni planlama dönemine giriş yapacağız. Bu çerçevede Ağlasun için üç temel alan belirlemiş olduk. Bitkisel üretim, hayvancılık ve turizm sektörlerini ele alacağız. Çalıştay raporlarından istifade ederken mekân, bütçe ve zaman yönetimi bizim için üç önemli nokta. Bunlara riayet ederek tespitler yapabilirsek rafta kalmayan, uygulanabilir, emeklerinizin boşa gitmediği dokümanları birlikte elde edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Burdur Valisi Ali Arslantaş açılış konuşmasında; “İl Gelişim Planı çerçevesinde 10 ilçemizde ve merkezimizde yapacağımız Gelişim Çalıştaylarının ilkini Ağlasun’da bugün başlatıyoruz. İnsanın gelişimi, ailenin gelişimi, muhitin, mahallenin, ilçenin, ilin gelişimi ve ülkenin gelişimi birbirlerinden ayrılmaz bir bütündür. Valiliğimizin öncülüğünde Kalkınma Ajansımız, Üniversitemiz, Kaymakamlıklarımız, Belediyelerimiz ve Sivil Toplum Örgütlerimiz ile birlikte bir yola çıktık. Bu çalıştayların sonuç bildirgeleri olacak. Çalıştay esnasında güncel kaygılardan uzak bir şekilde ülkemizi, ilimizi geleceğe hazırlayacak, çocuklarımıza miras bırakacağımız ilçeyi, ili, mekânı nasıl daha iyi bırakmak istiyorsak buna yönelik planlama yapmanızı rica ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından “Bitkisel Üretim”, “Hayvancılık” ve “Turizm” temalarında sektör temsilcileri, akademisyenler, üreticiler ve kamu kurumlarının temsilcilerinden oluşan üç ayrı grup çalışmalarına başladı. Belirlenen temalar çerçevesinde ilçenin güçlü yanları, zayıf yanları, fırsat ve tehditler tahlil edildi. Bu çalışmanın tamamlanmasının ardından çalıştay katılımcıları Ağlasun İlçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti’ne giderek burada incelemelerde bulundu.

Çalıştayın ikinci gününde ise birinci gün ortaya konulan önerilerin, somut proje ve faaliyet fikirlerine nasıl dönüştürülebileceğinin tartışıldığı oturumlar gerçekleştirildi. Daha sonra her bir çalışma grubu ortaya çıkan çıktıları sundu. Çalıştay, sunumların yapılmasının ardından gerçekleştirilen kapanış konuşmaları ile son buldu.