KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Heyeti Bölgemiz Kooperatiflerini Ziyaret Etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı heyeti, Batı Akdeniz Bölgesinde kırsal kalkınmanın önemli aktörlerinden kooperatiflerin potansiyelinin tespit edilmesi, ürün çeşitliliğinin ve kapasitelerinin artırılabilmesi amacıyla Antalya ve Isparta’ya ziyarette bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yerel ve Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanı Funda KÜLERÜ ile Bakanlık Uzmanları Neslihan BAŞER, Burak YARDIMCI ve Damla YAZAR’dan oluşan heyetin, Antalya ve Isparta’daki kooperatif ziyaretlerine BAKA Genel Sekreteri Volkan GÜLER ile BAKA uzmanları eşlik etti.

Antalya’nın Elmalı ilçesinde Kaymakam Fatih Ahmet KURT’u makamında ziyaret edip bilgi alan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı heyeti, programına Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ile Antalya ve çeşitli ilçelerinde 21 fabrika satış mağazası bulunan S.S. Elmalı Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni (ELMİSKO) ziyaret ederek devam etti. Elmalı Tarım İlçe Müdürlüğünde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısının ardından Korkuteli ilçesine geçip Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile Yazır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni ziyaret eden ve yetkililerden bilgi alan Bakanlık heyetine Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü İzzet KAŞ, Elmalı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Dilek BOĞATİMUR ile Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selda SERT de eşlik etti.

ISPARTA’DA FAALİYET GÖSTEREN KADIN KOOPERATİFLERİ İLE TOPLANTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı heyeti, programların ikinci gününde Isparta’da üyeleri ve yönetimlerinin çoğunluğu kadın olan kooperatiflere ziyaretler gerçekleştirdi. Heyet, Isparta’nın Atabey ilçesinde faaliyet gösteren İslamköy Hanımeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesini, Keçiborlu İlçesi Kuyucak köyünde faaliyet gösteren Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni, Gönen İlçesi Güneykent beldesinde faaliyet gösteren Gülderen Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifini ziyaret edip incelemelerde bulundu.

Sürdürülen çalışmaları, üretilen ürünleri ve karşılaşılan sıkıntıları gözlemlemek amacıyla gerçekleştirilen inceleme gezilerinin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Heyeti, BAKA Isparta Hizmet Binasında kadın kooperatifleri temsilcileri ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Karşılıklı tanışmadan sonra çoğu yeni kurulan kooperatiflere Bakanlık yetkilileri tarafından kooperatifçiliğe ilişkin destek mekanizmaları hakkında bilgilendirme yapıldı, sorunlar ve çözüm önerileri hakkında görüş alışverişi gerçekleştirildi. (17.01.2020)