KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

BAKA Fizibilite Hazırlama Eğitimi Aldı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) personeli yatırım projelerinin karlılığını ekonomik ve teknik yönleri ile değerlendirebilmek için uygulamalı fizibilite hazırlama eğitimi aldı. Uzaktan erişim yöntemi ile gerçekleştirilen programa BAKA Genel Sekreteri Volkan GÜLER ile uzmanlar katıldı. İki gün süren uygulamalı eğitimde, eğiticiler tarafından fizibilite hazırlama sürecine ilişkin ayrıntılı bilgiler verildi.

Eğitmen Zehra BİROL tarafından verilen teknik değerlendirme eğitiminde; fizibilite, etüt türleri, proje değerlendirme, değerlendirmenin kapsamı ve çıktıları, teknik değerlendirmenin veri kaynakları, ürün/hizmet seçimi ve tanımı, tesis yeri seçimi, teknoloji ve üretim yönteminin seçimi, kurulu kapasite ve teknik kapasite kullanım oranları, toplam yatırım unsurları konuları işlendi.

Fizibilite hazırlama eğitiminin ikinci bölümünde de ekonomik inceleme ve değerlendirme yöntemleri işlendi. Ekonomist Ömür GENÇ tarafından verilen eğitimde; ekonomik analiz amaç ve kapsamı, mekan analizi, sektör ve ürün analizi, teşvik durumu, kurulu kapasite, üretim ve kurulu kapasitede beklenen değişimler, mevcut talep ve talep tahmini, arz-talep karşılaştırması, girdi piyasası ve girdi fiyatları, satış fiyatları, rekabet olanakları, firma analizi ve tesis için öngörülen ekonomik raporlar konuları işlendi.