KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Ekonomi

Burdur ilinin ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Süt sığırcılığı, damızlık düveler ve süt üretimi ile ülkemizin önde gelen illerinden biridir.

Burdur'da faaliyet gösteren 26.566 işletme tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Bu işletmeler; faaliyet alanı açısından %15'i tarım, %15'i hayvancılık ve %70'i hem tarım hem de hayvancılık yapmaktadır.

Burdur ilinde günde yaklaşık 800 ton süt üretimi ile yıllık yaklaşık 300 bin tona yakın süt üretimi gerçekleştrilmekte ve ilimiz tarafından uygulanan birçok Avrupa Birliği Projesi ile süt üretimi giderek artmaktadır.

Burdur sınırları içinde elde edilen süt, süt şirketlerinin yaklaşık %14'ü tarafından işlenmekte ve kalan %73'ü ilimiz dışındaki fabrikalarda, özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde değerlendirilmektedir. Bu sorunun temel nedeni Burdur'da büyük ölçekli süt işleme fabrikasının olmamasıdır. İlimizde büyük ölçekli bir süt işleme fabrikası kurulursa, ilde elde edilen süt işlenecek, katma değeri artırılacak ve ilimiz ekonomiye katkıda bulunabilecektir.

Burdur sınırları içerisinde kiraz, erik, elma, şeftali ve armut gibi meyvelere ek olarak; Domates, biber, patlıcan gibi sebze üretimi de yapılmaktadır.

Tarım ve hayvancılığın yanı sıra, son yıllarda önemli ölçüde gelişen tarım makineleri imalatı, silah sanayi, fırıncılık ürünleri, mermer imalatı Burdur ilinin diğer önemli ekonomik faaliyetleridir.